O medgeneracijskem centru
Vsebina strani
Kontakt
Irena Štrus – strokovna vodja
Tel: 01 729 73 17
GSM: 051 381 583
E-pošta: irena.strus@mgc-bistrica.si
Uradne ure: ponedeljek od 12.00 do 14.00, torek od 14.00 do 16.00, petek od 09.00 do 11.00
Pogosta vprašanja
Predstavitev doma in ključne prednosti
Medgeneracijski center Bistrica ponuja priložnost, da preživite starost v varnem in prijetnem okolju. V objemu narave boste občutili pripadnost skupnosti ter toplino zaposlenih, ki bodo stali ob vami v vseh trenutkih bivanja pri nas. Delamo z zavestjo, da smo ljudje smo zaradi drugih ljudi. Brez odnosa z drugimi smo posamezniki, osiromašeni za bistvo človeškosti.( Lenna)
Dom je sprejel prve stanovalce že leta 2012. Na razpolago imamo 69 sob. Zajema tri nadstropja in lahko sprejme do 100 stanovalcev. Od tega je 38 sob enoposteljnih, 26 dvoposteljnih in 5 apartmajev. Enoposteljne sobe so velike od 17,57 m2 do 24,94 m2, dvoposteljne sobe od 21,64 m2 do 35,48 m2, apartmaji za dve osebi pa od 28,96 m2 do 29,53 m2. Vsaka soba ima kopalnico v izmeri od 3,54 m2 do 3,83 m2 ter ložo ali balkon.
MGC Bistrica zagotavlja izvajanje vseh socialnih in zdravstvenih storitev ter ohranjanje individualnosti. Naš koncept je raznovrstna in zaokrožena ponudba na enem mestu. S svojo lokacijo v naravi in hkrati blizu vse infrastrukture, z nadstandardno gradnjo in energijsko varčnostjo objekta center ponuja nove, boljše možnosti za kakovostno preživljanje starosti v Sloveniji in tudi širše.
S svojo srčnostjo, toplino, strokovnostjo vsi skupaj prispevamo in krepimo znanja ter jih v strokovnih krogih tudi delimo. Vedno znova iščemo nove možnosti, da bi življenje starostnika obogatili, ga polepšali in mu omogočili varno zavetje »V objemu življenja« kot je naš simbol.
Odličen odnos je hkrati merilo, da uspešno izvajamo storitev institucionalnega varstva dejansko uspešno. Uspeha ne moremo doseči brez vzajemnega, obojestranskega odnosa. Zaupanje je most med vsemi, ki se srečamo na tej skupni poti, kar predstavljamo in kar izvajamo za stanovalce.
Delo v MGC Bistrica nam daje zavezo, da segamo višje in delamo bolje. Vizija zaposlenih je dobro počutje ter varnost za uporabnike, zaposlene in svojce.
V objemu življenja bomo z veseljem, srčnostjo, toplino in razumevanjem sprejeli vsakega, ki potrebuje tovrstno pomoč in oskrbo.
Želimo si, da bi v našem domu preživeli veliko lepih dni, saj smo tukaj z vami in za vas.
Informacije in dokumentacija pred sprejemom v dom MGC Bistrica
Za namestitev v dom MGC Bistrica lahko zaprosijo državljani Republike Slovenije, ki imajo stalno prebivališče na območju Republike Slovenije, ter tujci, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje v RS, in so stari nad 65 let. Dom MGC Bistrica ne razpolaga z varovanim oddelkom.
Spoznavanje doma starejših v MGC Bistrica se začne že pred sprejemom v domsko oskrbo. Da bi prehod stanovalca v novo bivalno okolje potekal čim bolj prijazno in najmanj stresno, prosilca, njegove svojce ali skrbnike že pred sprejemom natančno seznanimo o načinu življenja v domu. Prosilca, ki mu zdravstveno stanje dopušča, povabimo na razgovor in ogled doma.
Za ogled doma se lahko naročite preko elektronske pošte irena.strus@mgc-bistrica.si.
Pravilnik o postopkih
Sprejem v dom poteka v skladu s Pravilnikom o postopkih pri uveljavljanju pravice do institucionalnega varstva (Ur.l. RS št. 38/2004, 23/ 2006 in 42/2007).
Vlogo za sprejem vloži uporabnik oziroma njegov zakoniti zastopnik ali skrbnik za posebni primer, ki ga na podlagi predpisov o zakonski zvezi in družinskih razmerjih postavi center za socialno delo.
Dokumentacija, ki jo je potrebno predložiti pred sprejemom v naš dom je naslednja:
- Prošnjo za sprejem ali premestitev v institucionalno varstvo, ki jo vloži uporabnik ali njegov zakoniti zastopnik oz. pooblaščenec. Prošnjo mora uporabnik lastnoročno podpisati. V primeru podpisa zakonitega zastopnika oz. pooblaščenca, le-ta predloži odločbo pristojnega centra za socialno delo o skrbništvu ali pooblastilo o zastopanju.
- Mnenje o zdravstvenem stanju, ki ne sme biti starejše od enega meseca (izpolni pristojni zdravnik).
- Pooblastilo o urejanju upravnih postopkov (izpolnite v primerih, če vlagate vlogo za svojca).
- Pisno izjavo o doplačilu storitve s strani tretje osebe (svojca, skrbnika ali pooblaščenca), v kolikor uporabnik nima dovolj lastnih sredstev za plačilo oskrbe, oz. bo za plačilo poskrbljeno preko do-plačnika, ki ni uporabnik.
- Fotokopijo veljavnega osebnega dokumenta ali potrdilo o dovoljenju za stalno bivanje v Sloveniji.
Dokumentacijo lahko prinesete osebno, pošljete po pošti ali po elektronski pošti.
Dom vodi evidenco prispelih prošenj. Vsako novo, popolno vlogo uporabnika uvrsti v seznam čakajočih. Vse vloge obravnava komisija za sprejem, premestitev in odpust, ki jo sestavljajo: strokovni vodja doma in vodja zdravstvene nege in oskrbe, vodja tima, po potrebi pa sodeluje tudi drug strokovni delavec ali sodelavec. Z zapisnikom obravnave vlog na komisiji za sprejem, premestitev in odpust je seznanjena tudi direktorica doma.
Komisija obravnava vsako prošnjo in jo uvrsti na seznam čakajočih v skladu z željami prosilcev, ki o odločitvi dobijo pisno obvestilo. Če je prošnja nepopolna, komisija prosilca pozove, da prošnjo dopolni.
Opozorilo: pomembno je, da nas o aktualnosti prošnje obveščate enkrat letno, če tega ne storite, vam bo socialna delavka poslala obvestilo o aktualnosti prošnje, na katerega morate odgovoriti v 30 dneh, sicer prošnjo umaknemo s seznama čakajočih.
O sprejemu odloča komisija za sprejem, premestitev in odpust in pri tem upošteva:
- vrstni red po prispetju prošenj oz. čakalne dobe,
- bližino stalnega bivališča uporabnika in njegovih svojcev,
- zdravstveno stanje uporabnika, ki pogojuje vrsto potrebne storitve oziroma oskrbe,
- daljšega bivanja v oskrbovanem stanovanju MGC Bistrica,
- socialne razloge, ki lahko pomembno vplivajo na nujnost čimprejšnjega sprejema.
Obrazci, ki jih lahko natisnete
Sprejem v naš dom
»Zavedamo se, da so dobri medsebojni odnosi temelj dobrega počutja in razumevanja drug drugega. Skupaj z vami ustvarjamo čudeže. Vaš prihod v dom bo za nas znanje, kako vam v novem okolju pristopiti in skupaj z vami narediti bivanje, da bi se resnično počutili kot doma.«
V MGC Bistrica sprejmemo novega stanovalca, na podlagi dopisa o prostem mestu. Namestitev poteka ob delovnikih v dopoldanskem času na podlagi dogovora med socialnim delavcem in bodočim stanovalcem ter morebitnimi svojci. Socialna delavka vam pred sprejemom poda poglavitne informacije in seznam priporočene osebne garderobe. Na dogovorjeni dan se zglasite skupaj s svojci ali skrbnikom pri recepciji centra. Sprejme vas socialna delavka in glavna sestra, ki vas odpeljeta do vaše sobe. Stanovalcu razkažeta sobo in prostore, ga seznanita z osebjem in sostanovalci.
Socialna delavka stanovalcu oziroma svojcem izroči dokumente, kot so Dogovor o zagotavljanju storitev institucionalnega varstva, Hišni red, Cenik storitev in Cenik dodatnih storitev.
Sprejem nadaljuje glavna sestra oziroma diplomirana medicinska sestra, ki predstavi svoje področje dela. Glavna medicinska sestra ali diplomirana medicinska sestra zapiše stanovalčeve prehranske navade, morebitne alergije in želje. Izpolnita sprejemni list z vsemi zdravstvenimi posebnostmi, prevzameta zdravstveno kartico in seznanita stanovalca, da je domska zdravnica prisotna v domu dvakrat na teden v dopoldanskem času. Zdravstvena kartica in zdravstveni karton vsakega stanovalca pa se hranita v ambulanti centra.
- osebni dokument,
- urejeno zdravstveno kartico s prostovoljnim zdravstvenim zavarovanjem,
- zdravstveni karton,
- ortopedske pripomočke,
- inkontinenčni material,
- vsa zdravila.
Seznam potrebščin ob selitvi
Stanovalec naj v dom MGC Bistrica prinese oblačila, ki so pralna in primerna za sušenje v sušilnem stroju.
Stanovalec, ki zmore hojo in je pomičen, naj prinese s seboj sledeče artikle:
Stanovalec, ki ne zmore več hoje in je nepomičen, naj prinese s seboj sledeče artikle:
S seboj prinesite vsa predpisana zdravila, ki jih imate doma ter medicinsko tehnične pripomočke, ki so vaša last, če jih nimate in jih boste potrebovali, jih bo zagotovil dom (bergle, hodulje, invalidski voziček).
Ob sprejemu v dom vam glede na vaše počutje poleg oskrbe in zdravstvene nege nudimo še vsakodnevne aktivnosti v dopoldanskem in popoldanskem času skupaj z delovnimi instruktoricami, delovnim terapevtom, telovadbo ob pomoči fizioterapevtke, kulturne prireditve, cerkvene obrede, sodelovanje v skupinah za samopomoč, storitve domske knjižnice ter druge oblike sodelovanja.
Frizerske, pedikerske, zobozdravstvene in druge storitve nudijo zunanji izvajalci in so dodatno plačljive.
V našem domu podpiramo, da si stanovalci sobe uredijo po svoje, da si ustvarijo domačnost, kjer se dobro počutijo. Želimo si, da bi se v našem domu kar se da dobro počutili in da bi bilo vaše bivanje v pri nas čimbolj prijetno. Ob sprejemu v dom prinesite s seboj določene osebne predmete na katere ste še posebej navezani kot so stenske slike, rože, album z osebnimi fotografijami, okrasne blazine,…
Veseli smo vaše odločitve, da pridete v naš dom, z željo po kar najbolj prijetnem bivanju, Vas lepo pozdravljamo.
Storitve doma
Služba zdravstvene nege in oskrbe je osrednja in največja enota v našem Medgeneracijskem centru Bistrica (MGC), ki našim stanovalcem nudi neprekinjeno celodnevno zdravstveno oskrbo vse dni v letu. Ta kontinuirana oskrba vključuje celoten spekter zdravstvenih storitev, prilagojenih potrebam stanovalcev.
Naš glavni cilj je poleg strokovne izvedbe zdravstvene nege in oskrbe tudi zagotavljanje občutka topline, sprejetosti in vzpostavitve zaupanja med stanovalci. Strmimo k holističnemu pristopu, ki upošteva fizične, psihične in socialne potrebe vsakega posameznika. To pomeni, da se vsakemu stanovalcu pristopa individualno, s poudarkom na ohranjanju njegovega dobrega fizičnega zdravja, psihičnega počutja in socialne vključenosti. Naši zaposleni si prizadevajo, da stanovalcem omogočimo čim večjo stopnjo samostojnosti in kakovost življenja.
Zaposleni v zdravstveni negi in oskrbi delujejo v skladu z vsemi veljavnimi zakonskimi podlagami in strokovnimi priporočili, pri čemer svoje delo opravljajo vestno in v skladu s profesionalno etičnimi normami. Naš strokovni tim sestavlja visoko usposobljeno osebje z ustrezno formalno izobrazbo, ki redno nadgrajuje svoje znanje in veščine. Poudarek dajemo kontinuiranemu izobraževanju, tako na eksternih kot internih izobraževanjih, kar pripomore k višji kakovosti zdravstvene nege in oskrbe.
Pomemben del našega dela je tudi redno obveščanje in sodelovanje s svojci stanovalcev. Verjamemo, da je vključevanje svojcev ključno za dobro počutje naših stanovalcev, zato skrbimo za redno komunikacijo in sodelovanje, kar prispeva k boljšemu razumevanju in podpiranju potreb stanovalcev.
Za zagotavljanje nemotene zdravstvene oskrbe v MGC omogočamo prisotnost zdravnika družinske medicine v domski ambulanti ob določenih terminih. V času izven teh terminov pa imamo organizirano ustrezno zdravstveno podporo, ki omogoča, da so potrebe stanovalcev ustrezno in pravočasno zadovoljene. V sklopu zagotavljanja primarnih zdravstvenih storitev sodelujemo tudi z zunanjimi specialisti, ki redno obiskujejo naš dom. To sodelovanje omogoča dostop do specialističnih pregledov in zdravljenja, brez potrebe po prevozu stanovalcev v druge zdravstvene ustanove, kar prispeva k večjemu udobju in varnosti naših stanovalcev.
Služba zdravstvene nege in oskrbe v MGC je zavezana k zagotavljanju visokokakovostne, etične in celostne oskrbe, ki temelji na individualnih potrebah stanovalcev. Naš cilj je ustvariti podporno in prijazno okolje, ki spodbuja fizično, psihično in socialno dobro počutje vsakega posameznika. S strokovnostjo, stalnim izobraževanjem in tesnim sodelovanjem s svojci in specialisti, si prizadevamo za nenehno izboljševanje kakovosti življenja naših stanovalcev.
Vizija fizioterapije v MGC Bistrica je omogočiti vsakemu stanovalcu optimalno gibanje, maksimalno funkcijsko samostojnost in participacijo v aktivnostih dnevnega življenja. Spodbujati celovit in multidisciplinarni pristop v sodelovanju z zdravstveno – negovalnim timom. Način dela s starejšimi odraslimi zahteva edinstven, prilagojen in specifičen pristop.
Namen izvajanja fizioterapije je ohranjanje in izboljšanje psihofizične kondicije stanovalcev, izboljšanje in obnavljanje telesne zmogljivosti stanovalcev ter lajšanje bolečin z različnimi metodami in postopki. Za zdravo in aktivno življenje je psihofizična kondicija nepogrešljiva. Ohranjanje le te v pozni starosti prispeva k pozitivni samopodobi posameznika, zato je fizioterapija pomemben del v celostni rehabilitaciji starejših odraslih v našem domu. Namen fizioterapije je vzdrževati, razvijati ali ponovno vzpostaviti optimalno gibanje in funkcijske sposobnosti v vseh življenjskih obdobjih.
Fizioterapija poteka v petih oblikah:
- Preventivni program zajema individualne in skupinske vadbe, namenjene ohranjanju in izboljšanju funkcionalnih sposobnosti, gibljivosti, ravnotežja, stabilnosti, koordinacije ter splošne telesne vzdržljivosti.
- Vzdrževalni program je dolgoročen fizioterapevtski program, katerega je cilj vzdrževanje doseženega funkcijskega stanja in sposobnosti ter sprotno preverjanje ali stanovalec naučene veščine tudi uporablja.
- Obravnava akutnih in kroničnih stanj poteka v obliki individualne obravnave, ki se izvaja v kabinetu fizioterapije ali v sobi stanovalca.
- Rehabilitacija poteka v obliki individualne obravnave, ki se izvaja v kabinetu fizioterapije ali v sobah stanovalcev. Prednost imajo vsi akutni primeri (poškodbe lokomotornega aparata, nevrološke bolezni, poslabšanja degenerativne bolezni).
- Paliativna obravnava ali program nepokretnih poteka v obliki individualne obravnave, ki se izvaja v sobi stanovalca, glede na zdravstveno stanje in fizioterapevtsko oceno.
Ob sprejemu v dom se pogovorimo s stanovalcem in/ali njegovimi svojci oz. skrbniki, naredi se individualna ocena stanja ob sprejemu, določijo se kratkoročni in dolgoročni cilji. Seznanimo se z medicinsko dokumentacijo – zdravstveno kartoteko.
V MGC Bistrica, želimo vključiti čim več stanovalcev v skupinsko telovadbo, ki poteka vsak dan v telovadnici fizioterapije. Prva telovadba je namenjena stanovalcem, ki se samostojno gibajo in stanovalcem iz oskrbovanih stanovanj. Je kombinirana sedeče/stoječa telovadba. Druga telovadba je izključno sedeča in je namenjena stanovalcem, ki so slabše pokretni oziroma na invalidskem vozičku. V obe telovadbi vključujemo tudi stanovalce z demenco. Skupinske vadbe se stanovalec udeleži na predlog oz. svetovanje fizioterapevtke, drugih zdravstvenih delavcev ali po lastni želji.
Fizioterapijo posamezniku predpiše domska zdravnica. S strokovnim delom in izbranim pristopom ter tehnikami obravnave skušamo doseči najvišje možne rezultate. Fizioterapevtske obravnave se izvaja v kabinetu fizioterapije ali sobi stanovalca.
Če se stanovalcem poslabša psiho-fizična kondicija zaradi bolezni, poškodbe ali poslabšanja stanja kot posledica starosti, se fizioterapija odvija po sobah in zajema posedanje oz. začetno vertikalizacijo.
Skrbimo tudi, da imajo stanovalci ortopedske pripomočke, ki so najbolj primerni za njihovo zdravstveno stanje, s čimer ohranjamo ali izboljšamo njihovo samostojnost.
Dodatna fizioterapevtska obravnava se lahko izvaja na željo stanovalca, svojca ali skrbnika in se obračuna kot samoplačniška storitev po veljavnem ceniku.
Fizioterapevtske metode in tehnike:
- Kinezioterapija – je metoda, ki je namenjena odpravljanju posledic porušenih funkcij gibal zaradi obolenj ali poškodbe gibalnega aparata in vključuje aktivno sodelovanje stanovalca. Je gibalna terapija s katero skušamo povrniti gibljivost sklepov in mišično moč.
- Elektroterapija – protibolečinska terapija z električnimi tokovi, ki se uporablja za lajšanje akutne in kronične bolečine.
- Terapevtski ultrazvok – je visokofrekvenčno zvočno valovanje, ki pri stiku s kožo in preko kontaktnega gela prehaja v globino tkiva. Ima toplotni in mikromasažni učinek, ki je zaželen pri obravnavi različnih kroničnih vnetnih procesov in pred raztezanjem napetih struktur.
- Fototerapija – laser (se uporablja pri vnetjih in kroničnih bolečinah, za zmanjševanje oteklin ali limfnem zastoju, saj deluje biostimulativno na celice), bioptron (aktivira celične funkcije, vzpodbuja proces regeneracije, krepi imunski sistem, pospeši procese celične presnove,
- Termoterapija – lokalno gretje je metoda, kjer uporabljamo toplotno energijo v terapevtske namene, z aplikacijo toplotnih oblog.
- Krioterapija – ohlajevanje (terapija z ledom) je metoda fizikalne terapije, kjer v terapevtske namene uporabljamo hlajenje posameznih delov telesa.
- Manualna terapija – je metoda, ki vključuje uporabo rok terapevta. S specifičnim pristopom poskušamo zmanjšati bolečino in mišično napetost, izboljšati gibljivost sklepov in s tem vzpostaviti optimalno gibanje. Izvajamo sklepno mobilizacijo in tehniko po Maitland konceptu.
- Respiratorna fizioterapija – se uporablja pri obolenjih dihalnega sistema. Namen je izboljšanje pljučne funkcije, zmanjšanje oteženega dihanja in krepitve dihalnih mišic. Vključuje dihalne vaje in postopke za izboljšanje čiščenja dihalnih poti.
- Oskrba z ustreznimi ortopedskimi pripomočki in učenje uporabe le-te, za zagotavljanje pravilne in varne uporabe pripomočkov.
- Edukacija stanovalcev in svojcev.
Velik poudarek dajemo na gibanje. Ustvarjeni smo za gibanje – gibajmo se. ?
Delovna terapija je zdravstvena stroka in delovni terapevt je zdravstveni delavec, ki promovira zdravje in dobro počutje preko vključenosti posameznika v aktivnosti. Delovna terapija je osredotočena na posameznika, kateremu želi omogočiti vključevanje v njemu smiselne aktivnosti, katere izboljšujejo njegovo zdravstveno stanje na področju telesnih funkcij, struktur, zgradb ter dejavnosti. Delovna terapija v socialno varstveni ustanovi je strokovna vez med vrednotami in aktivnostmi starejše osebe in posega na področje zdravstvene in socialne dejavnosti. Namen delovne terapije je dvigovanje kakovosti življenja.
Delovni terapevt nauči posameznika, da kljub omejitvam, ki so nastale kot posledica bolezni ali poškodb, izboljša svoje sposobnosti in najde primernejše načine za boljše izvajanje aktivnosti (osnovne življenjske aktivnosti, širše življenjske aktivnosti, aktivnosti prostega časa). V okviru delovne terapije se stanovalci vključujejo v aktivnosti in programe, ki jih organizira delovni terapevt v sodelovanju z delovnima inštruktoricama.
Programi delovne terapije potekajo na nivoju skupinskega in individualnega dela. Izvajajo se na vseh področjih človekovega delovanja in zajemajo:
- ocenjevanje in vrednotenje stanja uporabnika,
- osnovne dnevne aktivnosti; prehranjevanje in pitje, osebna higiena, oblačenje in slačenje, izločanje in odvajanje, gibanje, transfer, spanje in počitek,
- širše dnevne aktivnosti; gospodinjske aktivnosti, transport, rokovanje z denarjem, nakupovanje…,
- funkcionalno delovno terapija; aktivnosti za ohranjanje in izboljševanje telesnih funkcij in struktur, aktivnosti za ohranjanje in izboljševanje motoričnih, procesnih in komunikacijskih spretnosti,
- aktivnosti prostega časa; srečanja, družabne igre, gledanje filmov, pevske aktivnosti, bralne ure, pikniki, izleti, pogovorne, skupine za samopomoč, skupine za zadovoljevanje kulturnih in duhovnih potreb, skupine za ohranjanje psihofizične kondicije, domska skupnost, okupacijske skupine,…
- pripomočke in prilagoditev okolja, svetovanje, nabava, prilagoditev pripomočkov ter učenje in trening uporabe pripomočkov, prilagoditev okolja za izvajanje aktivnosti.
Cilj delovne terapije je skupna pot in upoštevanje volje in vrednot stanovalcev v domu. Delovni terapevt vsakega stanovalca obravnava individualno in mu skuša zagotoviti izvajanje tistih aktivnosti, ki jih stanovalec rad počne, na način, ki ga stanovalec zmore. Pomaga stanovalcem osmisliti življenje, jim prisluhne ob stiskah ter jim pomaga aktivno reševati težave, ki se pojavljajo s starostjo in boleznijo. Tako delovni terapevt nauči posameznika, da kljub omejitvam, ki so nastale, kot posledica bolezni ali poškodb, izboljša svoje sposobnosti in najde primernejše načine za boljše izvajanje osnovnih življenjskih aktivnosti. Delovni terapevt svetuje tudi glede prilagoditev bivalnega okolja in uporabe medicinskih pripomočkov.
Usmerjeni programi potekajo od ponedeljka do petka na oddelku, v prostorih delovne terapije in v sobah stanovalcev. Priloga 1 (urnik aktivnosti).
SKUPINSKE AKTIVNOSTI, KI JIH IZVAJAMO V OKVIRU DELOVNE TERAPIJE
- skupinska telovadba
- kognitivni trening – vaje za krepitev spomina
- ustvarjalne aktivnosti
- gospodinjske aktivnosti
- bralne urice
- pevske vaje
- vrtnarjenje
- praznovanje rojstnih dni
- tombola
- kulturno-družabne prireditve
- izleti
- predavanja
- pikniki
- filmski dnevi
- sprehodi
- izposoja knjig v domski knjižnici
- sodelovanje z okoliškimi društvi, šolami in vrtci
- sveta maša
Aktivnosti prostega časa so zelo pestre in so namenjene celotni domski skupnosti. Stanovalci se lahko udeležijo prireditev, praznovanja rojstnih dni, praznovanja koledarskih praznikov, petja, piknikov, pustovanja, izletov,…
Dnevno varstvo je oblika institucionalnega varstva, namenjena ljudem, ki še ne potrebujejo celodnevne, stacionarne oskrbe, potrebujejo pa pomoč, nadzor ali organizirano obliko bivanja za določeno število ur dnevno.
Prednost dnevnega varstva je v tem, da staremu človeku omogoča čim daljše bivanje v domačem okolju in v krogu svoje družine, hkrati pa mu tekom dneva omogoča druženje z vrstniki, kar obogati njegovo socialno mrežo. Vključevanje v dnevno varstvo pripomore k aktivnemu preživljanju vsakdanjika, krepitvi telesa in duha, ob enem pa dnevna varstva predstavljajo dopolnilni člen družinski oskrbi, s čimer razbremenjujemo družinske oskrbovalce in jim omogočamo lažje usklajevanje svojega življenja in oskrbe.
Star človek v okviru dnevnega varstva pridobi tudi pomoč, ki jo potrebuje in sicer le ta obsega storitve osnovne oskrbe, socialne oskrbe in zdravstvenega varstva starejših ljudi:
- Osnovna oskrbazajema bivanje, organiziranje prehrane, tehnično oskrbo.
- Socialna oskrbaje strokovno vodena dejavnost, namenjena izvajanju vsebin socialne preventive, terapije in vodenja upravičencev. Vključuje izvajanje nalog varstva, posebnih oblik varstva in nalog vodenja.
- Zdravstveno varstvose izvaja skladno s predpisi s področja zdravstvenega varstva.
UPRAVIČENCI DO STORITVE
Do storitve dnevnega varstva so upravičene osebe:
- stare 65 let in več, ki zaradi starosti ali pojavov, ki spremljajo starost, niso več zmožne samostojnega življenja;
POTREBNA DOKUMENTACIJA ZA SPREJEM V DNEVNO VARSTVO
- osebni dokument,
- kartico zdravstvenega zavarovanja,
- prošnja za sprejem ali premestitev v institucionalno varstvo,
- zdravniško mnenje.
Ob prihodu mora uporabnik dnevnega varstva prinesti s seboj:
- kartico zdravstvenega zavarovanja
- rezervno obleko
- primerne copate
- inkontinenčni program (plenice oz. vložke-če jih uporablja)
- zdravila ( V ORIGINALNI EMBALAŽI ) in napisan seznam, kako jih prejema, če jih potrebujete v času bivanja v dnevnem varstvu.
Dnevno varstvo je odprto od 7. do 17. ure vse od ponedeljka do petka. Prihod in odhod v dnevno varstvo je predviden skozi glavni odhod Doma. Dnevno varstvo poteka integrirano v skupine doma.
V času bivanja v dnevnem varstvu uporabnik prejme zajtrk, kosilo in malico in je vključen v vse domske aktivnosti, ki so po planu aktivnosti (vključi se ga v jutranjo telovadbo, v družabne igre, domske prireditve in skupino,..).
Vse informacije so vam na voljo pri socialni službi Medgeneracijskega centra Bistrica.
V okviru našega medgeneracijskega centra deluje tudi kuhinja, katera kot vitalen del pripomore k izvajanju zdravstvene in socialne oskrbe naših stanovalcev.
Zaposleni v naši kuhinji sledijo vsem strokovnim smernicam zdrave in uravnotežene priprave in vzpostavljenemu sistemu HACCP.
Našim stanovalcem nudi možnost izbire različnih diet, katere so ključnega pomena pri ohranjanju zdravja oz. preprečevanju poslabšanja njihovega zdravstvenega stanja.
Pri pripravi hrane izbiramo lokalno pridelano hrano in skrbimo za sezonsko izbiro živil, ter obrokov.
Nudimo tudi možnost dostave kosil zunanjim uporabnikom, kot tudi stanovalcem oskrbovanih stanovanj.
Več o prehrani in dostavi na dom si lahko preberete tukaj.
Znotraj MGC imamo organizirano tudi centralno profesionalno pralnico, katera svoje usluge pranja poleg pranja osebnega perila stanovalcev in domskega perila nudi svoje usluge tudi stanovalcem oskrbovanih stanovanj.
V MGC imamo organizirano čistilno ekipo, ki dnevno skrbi za sistematično čiščenje domskih prostorov ter sob stanovalcev, kot tudi skupnih prostorov in avle.
Za izvedbo čiščenja uporabljajo profesionalna čistila in sledijo vsem strokovno veljavnim smernicam čiščenja in razkuževanja površin in prostorov.
Pedikura je dodatna storitev, ki jo izvaja licencirana pedikerka zaposlena v MGC Bistrica. Cena pedikerskih storitev je na ceniku MGC Bistrica.
Naše licencirane pedikerke bodo s svojim strokovnim znanjem in izkušnjami poskrbele za vaše noge, zagotavljale zdravje in dobro počutje ter pripomogle k boljši kakovosti vašega življenja. Več informacij o cenah pedikerskih storitev najdete na ceniku MGC Bistrica.
Tehnična služba MGC skrbi za izvedbo vseh popravil inventarja, hitro odpravo napak v sobah stanovalcev in drugih prostorih znotraj MGC, skrbi za nemoten dovod pitne vode, vzdrževanje objekta ter njegove okolice in sodeluje pri izvedbi sanacijah različnih tehničnih sistemov.
Standardne storitve
Standardne storitve
Vrste standardnih storitev:
- oskrba I (osnovna oskrba),
- oskrba II,
- oskrba IIIA,
- oskrba IIIB,
- oskrba IV.
OSNOVNA OSKRBA
Osnovna oskrba zajema:
- bivanje,
- organiziranje prehrane,
- tehnično oskrbo,
Bivanje je organizirano v ogrevanih, opremljenih in vzdrževanih enoposteljnih ali dvoposteljnih sobah ter apartmajih. Vključuje zagotavljanje sanitarnih prostorov, prostorov za osebno higieno, skupnih prostorov ter prostorov za izvajanje programov. Zajema tudi čiščenje bivalnih in skupnih prostorov, pranje, čiščenje, vzdrževanje oblačil ter osebnega in skupnega perila ter zagotavljanje odzivanja na klic po pomoči.
Organiziranje prehrane zajema nabavo, pripravo (pred postrežbo prilagojena konsistenca hrane) in ustrezno postrežbo celodnevne, starosti in zdravstvenemu stanju primerne hrane in napitkov.
Tehnična oskrba je organizirana dejavnost za zagotavljanje tehničnih pogojev za optimalno izvajanje institucionalnega varstva ter vključuje naloge vzdrževanja opreme, prostorov, objekta in okolice.
Prevozi vključujejo organizacijo in izvedbo prevozov v zvezi z uveljavljanjem zakonsko določenih pravic in obveznosti v nujnih primerih, ko prevoz ni mogoč s strani svojcev ali zakonitega zastopnika. Spremstva s strani doma so organizirana po vnaprejšnjem dogovoru oz. zmožnostih glede na razpoložljivost kadra.
Socialna oskrba je strokovno vodena dejavnost, namenjena izvajanju vsebin socialne preventive, terapije, varstva in vodenja uporabnikov.
V standardni obseg strokovno vodene dejavnosti in nalog vodenja spadajo naloge povezane s sprejemi, premestitvami in odpusti, individualnimi programi, ohranjanjem in razvijanjem socialnih stikov, sodelovanje z drugimi institucijami in strokovnimi sodelavci ter organizacijo prostočasnih dejavnosti.
Varstvo pomeni nudenje pomoči pri vzdrževanju osebne higiene, pri prehranjevanju in pitju, oblačenju, slačenju, odvajanju, gibanju, komunikaciji, pri orientaciji in pri pripravi na počitek. Med osnovni standard vzdrževanja osebne higiene ne spadajo frizerske, pedikerske in kozmetične storitve, ipd.
V sklop socialne preventive za preprečevanje socialne izključenosti spadajo programi dejavnosti organiziranih aktivnosti in druženja, ki se lahko izvajajo v domu ali zunaj njega, praviloma na področju: kulturno zabavnih, družabnih, ustvarjalnih, interesnih, rekreativnih, športnih in okupacijskih dejavnosti (področje delovne terapije) ter duhovnega življenja.
Nadstandardne storitve
Nadstandardne storitve
Za nadstandardno socialno varstveno storitev se šteje storitev, ki se izvaja v pogojih, ki so višji od minimalnih tehničnih pogojev za izvajanje socialno varstvenih storitev. Za nadstandardne storitve se ne štejejo storitve, ki jih dom ponuja poleg izvajanja socialno varstvenih storitev po predpisanih standardih in normativih za izvajanje socialno varstvenih storitev.
Med nadstandardne storitve v domu štejemo:
- bivanje v dvoposteljni sobi z balkonom,
- bivanje v enoposteljni sobi z balkonom,
- bivanje v dvoposteljnem apartmaju z balkonom,
- dodatna oprema v sobi (priključek za telefon, televizijo, kabelski priključek, dodatna grelna telesa ter možnost namestitve in uporabe hladilnika),
- nadstandardna velikost sob.
Dodatne storitve
Dodatne storitve
Dodatne storitve so tiste, ki se dodatno zaračunavajo v skladu z veljavnim cenikom doma MGC Bistrica. Za dodatne storitve se stanovalec glede na lastne potrebe in želje prostovoljno odloči. Stanovalec lahko prostovoljno izbira med naslednjimi oblikami dodatnih storitev:
- dietna prehrana na željo stanovalca,
- kopanje (samo v kategoriji oskrbe I – osnovna oskrba),
- ne nujna spremstva,
- prinašanje hrane v sobo (pri oskrbi I),
- dodatna oprema v sobi,
- dodatno čiščenje sob,
- osnovne šiviljske storitve (menjava zadrge, šivanje gumbov, krpanje oblačil ipd.),
- pedikura,
- označevanje perila ob prihodu,
- uporaba lastnega hladilnika v sobi,
- ureditev sobe po izselitvi / odhodu iz doma
- najem parkirnega mesta v garaži
- najem dodatnih tv programov
- storitve, ki jih Pravilnik ne predvideva, stanovalci, njihovi svojci ali drugi zavezanci za plačilo pa jih posebej naročijo.
Socialna služba
Vloga socialne delavke v MGC Bistrica je sodelovanje in povezovanje vseh akterjev, saj je kakovost življenja starega človeka v institucionalnem varstvu odvisna od ravnotežja med dobro oskrbo zdravstvenih potreb in zagotavljanjem dobrih pogojev za kakovostno osebno življenje in medčloveško sožitje.
Socialno delo je usmerjeno v timske in družinske pogovore. Redno poteka komunikacija med svojci o socialni vključenosti in o počutju stanovalcev.
Standardni obseg del socialne delavke so naloge povezane s sprejemi, premestitvami in odpusti, individualnimi programi, ohranjanjem in razvijanjem socialnih stikov ter organizacijo prostočasnih dejavnosti.
Socialna delavka pri svojem delu ves čas uporabljala metode socialnega dela kot so:
Izredno pomembni so svetovalni razgovori po telefonu ali individualno z iskalci namestitve v institucionalno varstvo ali namestitev v oskrbovana stanovanja, delo s prejetimi vlogami (sklic Komisije za sprejem, premestitev in odpust, urejanje dokumentacije, pisanje odgovorov na vse prejete vloge in zapisnika, urejanje čakalnih vrst za enoposteljne, dvoposteljne sobe, apartmaje, ažuriranje čakalnih vrst za moške, ženske ali pare…).
Odločitev za odhod v dom je izredno težka, zato smo razvili še dodatno dobro prakso pri pomoči posamezniku in družini v stiski pred sprejemom. Tako se že pred sprejemom organizira timski sestanek, kjer so prisotne tudi diplomirane medicinske sestre.
Naloga socialne delavke je tudi seznanitev sprejetega stanovalca s hišnim redom in vso zakonodajno podlago, katero dom MGC Bistrica dnevno uporablja in z njim živi. S sklenitvijo Dogovora o trajanju, vrsti in načinu zagotavljanja storitev institucionalnega varstva, pripravi izjav in soglasij ob nastanitvi na oddelek, seznanitev glede prinosa oblačil in osebnega perila, primerne obutve, sredstva potrebna za osebno higieno, zdravila,..
Zelo pomembna vloga socialne delavke je strokovno sodelovanje v timu v okviru reševanja socialnovarstvene in zdravstvene problematike, izdelava individualnega načrta za vsakega na novo sprejetega stanovalca in spremljanje doseganja postavljenih ciljev, sodelovanje z zunanjimi institucijami CSD, FSD, Socialna zbornica, bolnišnice, društva,…), vodenje skupine za samopomoč v domu in sodelovanje pri izvajanju raznih domskih prireditev itd..
Pri namestitvi novega stanovalca v sobo, je izredno pomembno, da se mu predstavi sostanovalca, ostale stanovalce v skupini, strokovne delavce in osebje na oddelku ter vodstvo doma.
Velik poudarek dela in nalog vseh strokovnih služb je zadovoljevanje nematerialnih potreb stanovalcev, predvsem preprečevanje osamljenosti ter zagotavljanje aktivne starosti. Največji cilj je pridobiti in motivirati stanovalce za aktivnosti, ki so del njihovih navad in želja, saj temeljijo na podpiranju njihovega odločanja o sebi in dejavnosti in s tem ohranjajo svojo avtonomnost.
Socialna delavka si prizadeva krepiti optimizem in spodbujati stanovalce k ohranjanju vitalnosti in vsakodnevne rutine oziroma k iskanju in raziskovanju alternativnih možnosti in dejavnosti, ki blagodejno vplivajo nanje. Živeti znotraj doma pomeni približati vse aktivnosti stanovalcem doma, da bi čim manj občutili socialno izolacijo, kar pa pomeni biti iznajdljiv, strokoven, sočuten in skrbeti za dobro počutje in varnost stanovalcev.
Kot strokovna vodja in socialna delavka bi želela nagovoriti vse, ki bodo prebirali opis del in nalog ter moj pogled in pristop do izredno ranljive skupine ljudi z mislijo Roberta Collierja, da je uspeh vsota majhnih prizadevanj, ki se ponavljajo dan za dnem.